O princezně, která se mohla vysvobodit jen sama

11. 05. 2010 11:35:06
Opět jedna úplně obyčejná pohádka pro děti, tentokrát o chytré a aktivní princezně.

14princezna.jpg
kresba: Radek Mikuláš

Byla jednou jedna princezna a ta byla velmi chytrá. Jmenovala se Jiřinka. Od malička hodně četla, zajímali ji hlavně roboti a různá montovaná pohyblivá zařízení a sama si tu a tam nějakého robůtka smontovala. Nic velkého, jen třeba robotického pejska nebo želvu.

Jiřinka žila na zámku s rodiči, kteří se právě rozhodli, že už je připravená se vdát. Jiřinka ale nechtěla. Slyšela, že muži jsou nafoukaní a myslí si, že ženy jsou hloupější a ničemu nerozumějí. Jiřinka chtěla někoho, kdo by se jí líbil a koho by si mohla vážit, ale také někoho, kdo by ocenil, co umí. No, zkrátka nechtěla si vzít žádného ňoumu a "nápadníci - ťulpasové", kteří na zámek docházeli, byli jeden hloupější než druhý. Jiřinka je zkoušela z matematiky a fyziky a žádný neprošel. Všichni s hanbou ujížděli pryč a vykřikovali, že tak přechytřelou princeznu doma nechtějí.

Král s královnou měli Jiřinčiných rozmarů za čas plné zuby a tak řekli, že příští nápadník se stane Jiřinčiným mužem, ať se děje, co se děje. Jiřinka se vyděsila a zamkla se na několik dní ve svém pokoji. Vyšla až když rodiče volali, že nápadník dorazil. Oblékla se do svátečních šatů a nerada se připojila k rodičům v přijímacím sále.

Právě když princ David z dalekého království stoupal po schodech, stalo se něco hrozného. Náhle se rozletělo okno a do místnosti vletěl strašný drak. Popadl Jiřinku do drápů a odletěl s ní pryč. Trochu to v něm cestou zavrzalo, ale to slyšel jen pozorný princ David.

V zámku zavládla panika. Všichni oplakávali princeznu a král s královnou prosili Davida, aby Jiřinku vysvobodil. Slíbili mu všechno zlato a šperky, co na zámku bylo a s princeznou se ani ženit nemusí, kdyby nechtěl. Hlavně, ať ji zachrání.

„Jen jestli je koho vysvobozovat...“ brblal si David pro sebe a vydal se na cestu. Nevěděl sice, kterým směrem se má vydat, ale zdálo se, že drak mířil nad les na sever, tak tím směrem vyrazil. Tu a tam narazil po cestě na vypadlý šroubek nebo matičku, jednou dokonce našel celý zelený plech. Vypadalo to, že drak nebyl tak úplně skutečnou pohádkovou příšerou...

Odpadlé kousky z robotického draka ho dovedly až k jeskyni. Princ dělal, že si nevšiml, jak princezna Jiřinka rychle zadupala ohýnek, u kterého se hřála, a schovala se v jeskyni. Chvíli něco šramotilo a pak vylezl drak. „Já tě sežeru!“ zapištěl trochu podivným, až ženským hlasem.

Princ zůstal v klidu a prohlížel si draka. Pak hodil na zem nalezený plech a šroubky a pravil. „Dobře, tak mě sežer, když musíš, ale nejdřív tě trochu opravím. Ten, kdo tě vyráběl, na to neměl moc času a trochu to odflákl...“

Princezna Jiřinka, schovaná za robotickým drakem skoro ztratila hlas, když zjistila, že David pochopil, že draka sestrojila sama. Sledovala, jak David šikovně přišrouboval chybějící plechy a umístil šroubky.

Kde se to asi naučil? Přemýšlela princezna. Tenhle princ asi nebude úplně hloupý, pomyslela si a zaradovala se. A ošklivý také není.

Dřív než mohla cokoliv říct, David našel na drakovi skříňku s bateriemi a všechny je odpojil. „A teď už mě asi nesežereš,“ zasmál se. Pak draka obešel a popadl Jiřinku za ruku. „Tak tady je ta naše mazaná princezna,“ řekl a prohlížel si jí od hlavy k patě. „Tak ty ses chtěla vyhnout svatbě se mnou?“ zeptal se David. „Ani ne,“ řekla Jiřinka a zčervenala. „Já chtěla za muže chytrého prince, třeba někoho, kdo bude umět opravit robota,“ uchichlta se. „Tak pokud ti stačí ke štěstí jen tohle,“ zasmál se princ „to budeš se mnou asi spokojená. Já opravuju a montuju často a rád.“ Vzali se za ruce a vyrazili zpět do zámku.

Před branami zámku se Jiřinka zeptala: „Nemohla by ta maličkost, že jsem draka sestrojila sama a sama sebe unesla, zůstat tak trochu mezi námi? Co myslíš?“ David se zamyslel. „Takže si mám hrát na hrdinu a zachránce?“ zeptal se. „Asi to tak bude nejlepší, nechci, aby se rodiče na mě zlobili, určitě se o mě báli“ zaprosila Jiřinka. „Dobrá tedy, proč ne. Bude to naše první společné tajemství,“ usmál se David. Jiřinka se usmála také a dala mu spikleneckou pusu.

Ukázka z připravované knížky: Zajíček Zlobílek, hluchý drak, natahovací Mařenka a jiné příběhy

další ukázka: http://boehmova.blog.idnes.cz/c/129125/Jak-si-Zlobilek-nechtel-strihat-nehty.html

Autor: Tereza Boehmová | úterý 11.5.2010 11:35 | karma článku: 20.04 | přečteno: 3094x

Další články blogera

Tereza Boehmová

Knížka pohádek Zuzanka a Goldýš slavnostně pokřtěna a vypravena do světa

Publikuji (jako soukromý blog) pár fotografií z uvedení knížky pohádek Zuzanka a Goldýš na trh. Na křtu panovala veselá atmosféra, přišlo hodně lidí a spoustu podpisů si užily i dvě ilustrátorky Anna a Emma Boehmovy.

8.11.2018 v 17:03 | Karma článku: 5.71 | Přečteno: 124 | Diskuse

Tereza Boehmová

Pozvánka na křest knihy Zuzanka a Goldýš

Milí čtenáři a blogeři, podařilo se mi dopsat knížku pohádek Zuzanka a Goldýš, která se teď objevila v kamenných obchodech i online knihkupectvích. Srdečně Vás zvu na křest 18.10. 2018, v 17:00. Neoluxor, Václavské nám. 41, PH 1.

30.8.2018 v 20:24 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 147 | Diskuse

Tereza Boehmová

Milí voliči Andreje Babiše, prosím odpusťte si už…

Znáte ten příběh... Byla krásná, mladá, sexy, zdála se čestná, přímá a upřímná, přísahala vám věrnost a vy jste s ní vstoupili dobrovolně a s velkou parádou do svazku manželského.

11.10.2017 v 14:12 | Karma článku: 44.07 | Přečteno: 7896 | Diskuse

Tereza Boehmová

Nové články na boehmova.blog.sme.sk

Toto je soukromý článek, kam si budu postupně přidávat odkazy na texty, které zveřejním na blogu sme.sk. Je určen těm čtenářům, kteří rádi četli moje texty - aby je nemuseli hledat. Stačí prokliknout.

23.5.2017 v 11:29 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 492 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jílek

Křivý hřídel v Rusku a v Německu

Jedna z nejplodnějších blogerek – Libuše Palková - zde zveřejnila blog o idiomech v různých jazycích, což je věc složitá a může o tom psát jen ten, kdo jazyk důvěrně ovládá, což není můj případ.

17.1.2019 v 20:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ladislav Jakl

Klinická smrt vlastnictví

Co je tvoje, to je moje. A co je moje, do toho ti nic není. Tuhle průpovídku známe každý už od dětství. Zesměšňuje všechny, co si dělají nárok na to, co je ostatních, ale své si urputně drží.

17.1.2019 v 15:49 | Karma článku: 38.24 | Přečteno: 1066 | Diskuse

Jan Pražák

Bez podprsenky, ve vytahaným triku a v teplákách

„Honzo, tobě to můžu říct, ty se mi nebudeš smát.“ Pravila Maruška, když jsem se jí včera zeptal, proč se nad kafem a větrníkem tak hezky nakrucuje a natřásá hrudníkem. Tiše jsem přikývnul a čekal, co z ní vypadne.

17.1.2019 v 14:05 | Karma článku: 32.85 | Přečteno: 2838 | Diskuse

Libuše Palková

Podvodnice a podvodní Betlém

Je už dávno po vánocích, ale já teprve nedávno uklízela poslední zbytky vánoční výzdoby, a když jsem ukládala do krabice svůj krásný papírový Betlémek vzpomněla jsem si, že v Itálii jsem jednou viděla podvodní jesličky s Ježíškem

17.1.2019 v 11:52 | Karma článku: 10.84 | Přečteno: 800 | Diskuse

Tadeáš Firla

Je dobré občas zastavit, nebo alespoň přibrzdit

Když jedeme po dálnici, tak si člověk neuvědomí rychlost, kterou se pohybuje, až tehdy, když sám zastaví. Nikdo není schopen zpomalit tento nepřetržitý tok vozidel.

17.1.2019 v 9:24 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 190 | Diskuse
VIP
Počet článků 393 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4488

Nová knížka pohádek Zuzanka a Goldýš mi vychází právě nyní, už je v knihkupectvích nebo možno koupit i přímo na www.boehmova.cz

Aktuálně spolupracuji s časopisem Reflex. Ráda píšu fejetony, pohádky a básničky. Vyšly mi zatím dvě knížky Matka z cukru a oceli a pohádky Zajíček Zlobílek.  Vystudovala jsem žurnalistiku, žila chvilku v USA, v Praze jsem pak pracovala například v rubrice názory MF DNES jako editorka.
Píšu články a fejetony do různých časopisů a zabývám se firemním PR.

Na svět se dívám optikou liberální feministky. Mám velmi ráda milé a chytré muže, kteří si nemyslí, že žena je jen služka a ozdoba, ale životní partnerka a u ženy ocení inteligenci a vtip.

Od roku 2007 do května 2017 jsem pracovala pro iDNES.cz - jako administrátorka tohoto blogu, pozici adminky jsem opustila na protest proti zásahům majitele Andreje Babiše do obsahu novin. Cítím, že nemohu být po těchto událostech součástí značky iDNES a MF DNES..
Odcházím sem: https://boehmova.blog.sme.sk/

Najdete na iDNES.cz