Můžete na matematickou olympiádu spolu s páťáky? Vyzkoušejte si.

4. 01. 2017 11:36:27
Moje starší dcera (5. Třída, 10 let) přinesla ze školy zadání pro letošní matematickou olympiádu, které dostali ve škole, aby ukázali, co v nich je nebo není.

Na zpracování mají týden a nejlepší počtáři ze třídy potom mohou postoupit do dalšího kola. Zde je zadání, můžete si také vyzkoušet, jak na tom jste.

Dcera byla z úkolu docela nešťastná, z matematiky mívá ve škole dobré známky, ale tohle bylo nad její síly. Četla zadání stále dokola a pak přišla za mnou, abych jí pomohla alespoň říct, co přesně má vlastně s příklady dělat. Počítání jí problém nedělá, ale neví, co vlastně počítat.

Zaujalo mě to, a ačkoliv nejsem žádný extra schopný matematik, matematika mě vždycky docela bavila – jako hra s čísly. Celkem ráda jsem počítala jednodušší příklady, protože jsme měli dobré učitele, kteří nám dokázali problematiku vysvětlit. Dobrý učitel matematiky je základ, protože jakmile problém pochopíte a najdete radost v logice, počítání už je vlastně docela hračka.

Vzala jsem si tedy ten list papíru se zadáním a začala číst. No fííí haaa... říkám si. Zadání rozumím tak tak a přijde mi to spíše jako test logiky, nikoliv počtů. Navíc mi chybí instrukce, zda po mně chtějí, abych vymyslela nějakou rovnici, a nebo počítala selským rozumem. Ale dobře. Asi i o tom je olympiáda... předvést, na co přijdeš, bez návodu.

První příklad s Aničkou zvládneme – ovšem žádnou extra metodou, ale pomocí tečkování skladeb do mnou vytvořené tabulky dní, skladeb a hodin. Stromky bychom také ještě asi daly časem dohromady. Poslední příklad s kružnicemi, vyřešíme také za pomoci kružítka. Zbytek nám však dává zabrat. Naštěstí je tu facebook a dobří přátele, kteří se odhodlaně a se zájmem vrhnou na zajímavé úlohy. Dohadujeme se o nejasném zadání u druhého příkladu (sousedící strany – všechny? Nebo jen ty nejblíže sousedící?), ale během cca 30 minut kolegové – všichni s VŠ – všech 6 příkladů vyřeší. Porovnáváme si výsledky, setřeme si pot z čela a máme radost, že alespoň někteří z nás (já tedy ne) by na olympiádu s páťáky mohli.

Jestli je tohle zadání pro desetileté děti, posuďte sami. Možná to doma zkuste dát vašim dětem, jak se budou tvářit. Nevím. Možná, že je v páté třídě hodně géniů se skvělým chápáním zadání. A ty podobná olympiáda dobře odhalí a nasměruje správným směrem. A to je třeba dobře... dát šanci těm nejlepším...

Mně se však podobný test zdá pro desetileté děti poměrně drsný a zádání nejednoduchá k pochopení. Ale třeba se mýlím. Co myslíte vy?

Jakmile jsme příklady vyřešili, zpětně nám už připadají jako hračka...

Mimochodem... prozradím vám, že místní blogerka Zuzka Součková, není jen skvělá běžkyně, ale také vynikající počtářka! Klobouk dolů a díky za pomoc. Stejně jako můj dobrý kamarád Adam se ukázal jako výborný kontakt v matematické nouzi. Pomáhala nám spolu s dalšími mými přáteli i další blogerka Zuzka Kocumová, dvojnásobná mistryně světa ve Spartan Race, slavná olympijská běžkařka. Takže matematická olympiáda měla doslova VIP tým řešitelů. :-) Jak jsem jim již psala včera... na opuštěný matematický ostrov jedou tihle tři se mnou! A při příštím Aničky úkolu se uvidíme, přátelé.

Jak jsem slíbila, doplňuji výsledky, ke kterým jsme došli:

1. Stejná skladba (číslo 8) zazní v pravé poledne jedině v sobotu

2. Tady záleží na tom, jak si vyložíte zadání a zda sčítáte všechna sousedící pole - pak by to bylo (84, 96 a 100), nebo pouze sousedící pole - pak by v kruhu by mohly být: 40, 20, 60, 80, když jsme do vnějších polí napsali 2,4 (nahoru), 6, 8 dolů - obé zleva doprava.

3. Rozměry stran obdelníku jsou - 6 dm a 4 dm

4. 3x 45 - tedy 135 stromků

5. Díky řešení, co dnes poslal čtenář Josef Komárek, jsme kromě řešení 48 (2016), ještě získali druhou možnost 68:

42 x 48 = 2016, pak vložené číslice 4 + 0 + 1 + 6 dávají lichý součet

42 x 68 = 2856, pak vložené číslice 6 + 8 + 5 + 6 také dají lichý součet.

6. Šest kružnic

Autor: Tereza Boehmová | středa 4.1.2017 11:36 | karma článku: 28.57 | přečteno: 4547x

Další články blogera

Tereza Boehmová

Knížka pohádek Zuzanka a Goldýš slavnostně pokřtěna a vypravena do světa

Publikuji (jako soukromý blog) pár fotografií z uvedení knížky pohádek Zuzanka a Goldýš na trh. Na křtu panovala veselá atmosféra, přišlo hodně lidí a spoustu podpisů si užily i dvě ilustrátorky Anna a Emma Boehmovy.

8.11.2018 v 17:03 | Karma článku: 5.71 | Přečteno: 124 | Diskuse

Tereza Boehmová

Pozvánka na křest knihy Zuzanka a Goldýš

Milí čtenáři a blogeři, podařilo se mi dopsat knížku pohádek Zuzanka a Goldýš, která se teď objevila v kamenných obchodech i online knihkupectvích. Srdečně Vás zvu na křest 18.10. 2018, v 17:00. Neoluxor, Václavské nám. 41, PH 1.

30.8.2018 v 20:24 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 147 | Diskuse

Tereza Boehmová

Milí voliči Andreje Babiše, prosím odpusťte si už…

Znáte ten příběh... Byla krásná, mladá, sexy, zdála se čestná, přímá a upřímná, přísahala vám věrnost a vy jste s ní vstoupili dobrovolně a s velkou parádou do svazku manželského.

11.10.2017 v 14:12 | Karma článku: 44.07 | Přečteno: 7896 | Diskuse

Tereza Boehmová

Nové články na boehmova.blog.sme.sk

Toto je soukromý článek, kam si budu postupně přidávat odkazy na texty, které zveřejním na blogu sme.sk. Je určen těm čtenářům, kteří rádi četli moje texty - aby je nemuseli hledat. Stačí prokliknout.

23.5.2017 v 11:29 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 492 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Co říkáte na to, že Hrad se dlouhodobě snaží ovlivnit justici pane Čermáku?

Za to asi nemůže pražská kavárna, lepšoidi či křiklouni na ulicích. Bylo u nás již hodně prezidentů, ale v posledních letech si žádný nedovolil to, co současná hradní partička. Reaguji zde, neboť jako jeden z mála odmítáte diskusi

17.1.2019 v 19:26 | Karma článku: 11.55 | Přečteno: 127 | Diskuse

Irena Fuchsová

Zrušíme pošty, abychom mohli zvednout platy pošťákům

V úterý 15.1.2019 byl v MF DNES rozhovor s předsedou ČSSD a s ministrem vnitra, Janem Hamáčkem. Zaujalo mě, co říkal v tomto rozhovoru o poštách.

17.1.2019 v 18:42 | Karma článku: 15.12 | Přečteno: 251 | Diskuse

Radek Šostý

Už dost bylo Ruska, KSČ a politiky. Já hledám ženu!

Nechal bych už Jana Palacha v klidu odpočívat. Na chvilku si odpočinout od boje s komunisty. Já potřebuji novou ženu!

17.1.2019 v 16:54 | Karma článku: 25.84 | Přečteno: 512 | Diskuse

Jan Tichý

Stanou se země V4 ostrovem pozitivní deviace v Evropě?

Ve svém vánočním poselství Miloš Zeman pochválil činnost Visegrádské skupiny. Naopak předseda Pirátů Ivan Bartoš se k činnosti skupiny V4 staví negativně. Tak, pánové, jak tedy?

17.1.2019 v 16:35 | Karma článku: 24.43 | Přečteno: 501 |

Vladimír Kroupa

Když na ženský leze jaro…

Jaro je asi pro lidi to nejdramatičtější období, co se zkoušek trpělivosti na straně jedné a někdy marného boje o udržení obou nohou na zemi strany druhé, týká. Nemám jasno, která strana to má horší...

17.1.2019 v 15:08 | Karma článku: 14.50 | Přečteno: 506 | Diskuse
VIP
Počet článků 393 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4488

Nová knížka pohádek Zuzanka a Goldýš mi vychází právě nyní, už je v knihkupectvích nebo možno koupit i přímo na www.boehmova.cz

Aktuálně spolupracuji s časopisem Reflex. Ráda píšu fejetony, pohádky a básničky. Vyšly mi zatím dvě knížky Matka z cukru a oceli a pohádky Zajíček Zlobílek.  Vystudovala jsem žurnalistiku, žila chvilku v USA, v Praze jsem pak pracovala například v rubrice názory MF DNES jako editorka.
Píšu články a fejetony do různých časopisů a zabývám se firemním PR.

Na svět se dívám optikou liberální feministky. Mám velmi ráda milé a chytré muže, kteří si nemyslí, že žena je jen služka a ozdoba, ale životní partnerka a u ženy ocení inteligenci a vtip.

Od roku 2007 do května 2017 jsem pracovala pro iDNES.cz - jako administrátorka tohoto blogu, pozici adminky jsem opustila na protest proti zásahům majitele Andreje Babiše do obsahu novin. Cítím, že nemohu být po těchto událostech součástí značky iDNES a MF DNES..
Odcházím sem: https://boehmova.blog.sme.sk/

Najdete na iDNES.cz