Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zápis 2017: Nákupy spádových adres, omezování pravomocí ředitelů, losování, nervy a chaos

19. 04. 2017 11:06:25
Jak to dopadne, když se ministryně školství Valachová (ČSSD) pustí spolu s ombudsmankou do nastolování pochybné rovnosti na základě „spádovosti“ a začne systematicky likvidovat výběrové školy?

Na běžných „základkách“ způsobí zbytečné problémy, uměle vyvolaný převis dětí, které chtějí jinam a jsou přihlášeny na 5 škol, aby „aspoň něco vyšlo“.

Pokud jste letos s dítětem ve větších městech vyrazili k zápisu do první třídy, čekalo vás možná nemilé překvapení. Zatímco dříve jste se mohli bez obav spolehnout na to, že vás do některé ze základních škol – dle vašeho výběru - přijmou, poslední roky se pod taktovkou vlády sociální demokracie rozpoutal totální chaos, čachry s trvalými bydlišti a potupný cirkus.

Na první pohled by se zdálo, že problém způsobil prudký nárůst dětí, tedy tzv. silné ročníky. Ale problém je jinde. Dětí totiž není pětinásobně víc, jak by se mohlo zdát. Naopak, dle odhadů jde do první třídy letos dětí dokonce méně! Viz např. následující text.

Začínají zápisy dětí do prvních tříd. Podle odhadů jich letos přijde o tisíce méně

Ministerstvo v rukou ČSSD na základě dokumentu ombudsmanky s názvem „Doporučení veřejné ochránkyně práv k rovnému přístupu k povinné školní docházce“ začalo v posledních letech postupně likvidovat autonomii škol a diktovat ředitelům podmínky, za kterých musí přijmout děti k základnímu vzdělávání a to i do škol s rozšířenou výukou jazyků, které si dříve mohly děti, alespoň z části vybírat na základě předpokladů pro studium jazyků.

Máte doma nadané dítě a rádi byste, aby šlo na výbornou státní základní - např. jazykovou školu, která dítě při „zápisu“ (přijímacím pohovoru) otestuje na základě předpokladů a roky prověřených testů a postupů? Nikoliv... máte smůlu. Ministerstvo ví lépe, co je pro nás všechny dobré!

Rozhodující je spádovost. Čili - oblasti se nějak (často dost nelogicky) rozdělily na spádové části a každé škole se přiklepl seznam ulic, odkud děti přijímá. Toto kritérium je - podle ombudsmanky - nejsvatější ze všech kritérií a podle ní zaručuje spravedlnost – společně s losováním. To, že třeba bydlíte naproti škole, kam byste rádi dítě dali – nikoho nezajímá, protože spádově jste byli přiděleni jinam a měli byste jít tedy tam. Máte ve škole sourozence, kterého vám přijali ještě v dobách, kdy spádovost nehrála prim? Vaše mínus. Chcete dobrou školu na jiné Praze? Smůla... jsou tam přednostně spádové děti.

Spádovost přitom existovala mnohá léta a byla spíše doporučující možností pro rodiče, kam jít, než striktně přikázanou normou. A vše fungovalo celkem bez potíží. Nyní je celý systém na hlavu postavený.

Státní školy, včetně těch, které učí jazyky, – musely letos přednostně přijmout všechny spádové děti bez ohledu na to, zda na školu chtějí a zda tyto děti mají pro jazyky předpoklady.

A jak to dopadlo?

Rodiče byli sice nuceni jít se zapsat na spádovou školu, ale protože často chtěli jinam, zkoušejí to i na další školy. Tím opticky narostl počet přihlášených dětí a školy se totálně ucpaly. Vznikl zmatek – kdy nikdo vlastně neví, kam má jít a jestli skutečně nastoupí.

Rodiče „chytráci“

Část „rodičů chytráků“ si poradila po svém, jak to tak už v Česku bývá, na spádovost vyzráli dočasnou změnou bydliště poblíž vysněné školy. Buď měli štěstí a mohli se přihlásit k tetě... či někomu známému nebo si natvrdo obešli domy a spádovost si prostě „u té hodné babičky ze třetího“ za pár tisícků zakoupili. Gratuluji paní ombudsmance a ministryni k perfektnímu zajištění skutečně rovného přístupu ke vzdělávání. Děti těchto rodičů-chytrolínů - se teď budou rozvalovat ve škole dle svého výběru. Nadané dítě s předpokladem pro jazyky půjde do obyčejné školy, kdovíkam.

V některých školách – např. ZŠ Lupáčova na Praze 3 – došlo k takovému nárůstu „spádových“ dětí, že škola musela na základě doporučení paní ombudsmanky – přistoupit k naprosto potupnému losování. (Fotografie přikládám). Ve škole panovala velmi nepříjemná atmosféra, protože v losování neuspěla také část dětí, které mají už ve škole sourozence – protože toto kritérium – které možná alespoň vykazuje jistý stupeň logiky - naopak zohledněno nebylo.

Zde fotky z losování, jen pro představu:

Nyní je stav přibližně takový, že některé tzv. spádové děti jsou přijaté na tzv. spádové školy. Chtějí tam ale? To se neví... Děti jsou často zapsány ve frontě na 4 i více škol a čeká se, jak to celé dopadne. Ředitelé jsou nešťastní, protože mají optický přetlak, ale kdo skutečně nastoupí, se neví. Rodiče, jejichž děti, jsou přijaté na školy, kam často nechtějí, obcházejí vysněné ZŠ, kde se dotazují, zda některé přijaté spádové děti, nechtějí náhodou jinam. Některé děti nejsou přijaté nikam. Ministerstvo jim zřejmě posléze školu přidělí podle toho, kde bude nakonec (kdy ale??) místo.

Celkem funkční systém, kde si ředitelé mohli alespoň v další fázi určovat část pravidel a testů, dle kterých do škol děti přijímat, byl zničen a systém se dostal do slepé uličky. Rodiče jsou ve stresu. Ředitelé jsou bezmocní a apelují na rodiče, aby se co nejdříve rozhodli a dali vědět a neblokovali místa na dalších školách.

Jak z chaosu ven?

Proč není spádovost jen doporučujícím kritériem, za které může škola přidělit nějaké plusové body? Rozhodně by spádovost neměla být jediná povinná možnost, protože to prostě nefunguje, rodiče nadaných dětí si chtějí školu vybrat (stejně jako doktora nebo nemocnici) a spravedlivé to není ani trochu.

Proč ministerstvo mluví ředitelům výběrových škol a jazykovek do jejich práce a dělá z nich bezmocné rukojmí špatných experimentů?

Proč jim neumožní dělat si testy a vybrat si nadané děti, které pak budou moct postupovat rychleji, a kvalita výuky bude lepší, jako to bývalo před nástupem socialistů k moci? Jak asi bude vypadat kvalita výuky v jazykové škole s 90 procenty dětí se „spádovostí“? Půjde nutně dolů... Protože.... překvapivě... spádovost nezaručí jazykové předpoklady...

Přitom přijímací testy a pohovory dávají smys a jsou dobrým kritériem pro výběr nadaných žáků pro školy s náročnější výukou.

Proč není jasně dáno a na přihlášce do školy uvedeno, na kolik škol se může dané dítě přihlásit (navrhuji například 3 libovolné školy (nikoliv 1 spádovou!!!) s preferenčním označením té vysněné už v přihlášce) a proč je tu ta hra na „jednu oficiální“ a tajné ostatní, když všichni víme, jak to v praxi chodí?

Když se pustíte do čtení onoho dokumentu ombudsmanky Šabatové, ihned pochopíte, odkud vítr vane. A je to vítr velice mrazivý a připomíná tuhé doby socialismu, kdy - pod rouškou krásných řečí - všichni měli zdánlivě přístup ke všemu, ale v praxi to vůbec nefungovalo... Viz státní byty za úplatky, podpultové mandarinky a tak podobně.

Kdy už sociálním inženýrům dojde, že tyhle rovnostářské principy „všechno všem“ nikdy nemohou fungovat.

Kam to směřuje?

Budeme příště přijímat nebo losovat také studenty na vysokou školu – bez ohledu na předpoklady pro studium – ale s ohledem na spádovost? Budeme si takto vybírat politiky? Nebo zaměstnání? Bydlíš na Praze 3 – budeš tedy dle spádovosti chirurg. Na Praze 5? Popelář. Bydlíš v Benešově? Budeš atomový fyzik! Prostě tam spadáš a je to. Případně rozhodne los. Haleluja...

Kdy socialistům dojde, že dobrá škola se buduje na základě dobrých studentů a ti se vyberou na základě testů, které odhalí předpoklady. A je dobře, že mezi školami je a bude rozdíl, protože je to motivující pro všechny a systém to zlepšuje.

Myslím, že je čas si rozmyslet, zda tento návrat k rovnostářství a socialistickému systému, kde budou zničeny dobré školy „spádovostí“, ředitelé škol budou jen bezmocnými loutkami a stejně tak systém, kde si např. ve zdravotnictví nesmíte připlatit za lepší sádru, ani nadstandard... opravdu chceme.

Já tedy rozhodně ne. A žádná ČSSD, ani jiná podobná levicová strana likvidující konkurenci - a to nejen mezi školami, ani strana nastolující falešnou rovnost a prosazující mimo jiné opět zdanění „bohatších“ – aneb opět trest za schopnost a soběstačnost - můj hlas ve volbách rozhodně nezíská. Doufám, že ani ten váš.

P.S. Hlavně, že bude ve školách od září opět akce mléko do škol. Produkt, který tam zdarma nikdo (až na majitele mlékáren) nechce. To, aby se duch socialismu vrátil se vším všudy. Brrr.

Autor: Tereza Boehmová | středa 19.4.2017 11:06 | karma článku: 40.66 | přečteno: 4976x

Další články blogera

Tereza Boehmová

Milí voliči Andreje Babiše, prosím odpusťte si už…

Znáte ten příběh... Byla krásná, mladá, sexy, zdála se čestná, přímá a upřímná, přísahala vám věrnost a vy jste s ní vstoupili dobrovolně a s velkou parádou do svazku manželského.

11.10.2017 v 14:12 | Karma článku: 44.04 | Přečteno: 7662 | Diskuse

Tereza Boehmová

Nové články na boehmova.blog.sme.sk

Toto je soukromý článek, kam si budu postupně přidávat odkazy na texty, které zveřejním na blogu sme.sk. Je určen těm čtenářům, kteří rádi četli moje texty - aby je nemuseli hledat. Stačí prokliknout.

23.5.2017 v 11:29 | Karma článku: 8.64 | Přečteno: 410 | Diskuse

Tereza Boehmová

Můj blog najdete nyní "v exilu" na sme.sk

Jak už víte, odešla jsem z pozice administrátorky blogu iDNES.cz na protest proti zneužívání médií vlastněných šéfem ANO Andrejem Babišem pro vlastní politické potřeby.

14.5.2017 v 17:38 | Karma článku: 14.35 | Přečteno: 649 | Diskuse

Tereza Boehmová

Po 10 letech odcházím z pozice administrátorky blogu iDNES.cz

Sraz blogerů iDNES.cz se myslím moc povedl. Bylo to pro mě velmi smutné loučení, protože jsem tu práci měla ráda, poznala díky ní spoustu skvělých pracovních kolegů, blogerů a blogerek, kterých si vážím a hodně jsem to obrečela.

5.5.2017 v 22:39 | Karma článku: 34.33 | Přečteno: 2306 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Leoš Zatloukal

Rozvíjení řešení „úzkým“ a „širokým“ způsobem

V tomto zamyšlení bych se chtěl vrátit k zásadnímu tématu „řešení problémů“ (ve smyslu odstraňování či nápravy) a „rozvíjení řešení“ (ve smyslu společného vytváření něčeho nového, změny).

21.10.2017 v 23:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Ať jde pravda a láska do ...

Blahopřeji většině českého národa k volbám. „ZDAR Tobě Česko! Ještě jedno jsi vzdoroval času zlobě, jak odolals věky bouřím všem!“

21.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 323 |

Jiří Růžička

Naštvaní lékaři ještě zdaleka neřekli svoje poslední slovo

Praktičtí lékaři svou stávkou opět obnažili ránu, kterou krvácí naše zdravotnictví. Obávám se ale, že tentokrát rána začne hnisat a lékaři přitvrdí.

21.10.2017 v 21:48 | Karma článku: 5.26 | Přečteno: 175 | Diskuse

Ervín Dostálek

Kam až došla fraška z veřejnoprávního kanálu a soustředěný permanentní atak i prasárna?

Počátkem června já, psavec evropypoznávacích blogů, poprvé "smočil péro"v otázce politické:"Co je tohle za prasárnu" k příloze-pamfletu novin Žlutá republika.Pak jsem se ozval na přelomu prázdnin k ataku a frašce v TV. A co dnes?

21.10.2017 v 21:42 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 757 | Diskuse

Oto Jurnečka

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle:

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.

21.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 529 | Diskuse
VIP
Počet článků 391 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4485

Aktuálně spolupracuji s časopisem Reflex. Ráda píšu fejetony, pohádky a básničky. Vyšly mi zatím dvě knížky Matka z cukru a oceli a pohádky Zajíček Zlobílek.  Vystudovala jsem žurnalistiku, žila chvilku v USA, v Praze jsem pak pracovala například v rubrice názory MF DNES jako editorka.
Píšu články a fejetony do různých časopisů a zabývám se firemním PR.

Na svět se dívám optikou liberální feministky. Mám velmi ráda milé a chytré muže, kteří si nemyslí, že žena je jen služka a ozdoba, ale životní partnerka a u ženy ocení inteligenci a vtip.

Od roku 2007 do května 2017 jsem pracovala pro iDNES.cz - jako administrátorka tohoto blogu, pozici adminky jsem opustila na protest proti zásahům majitele Andreje Babiše do obsahu novin. Cítím, že nemohu být po těchto událostech součástí značky iDNES a MF DNES..
Odcházím sem: https://boehmova.blog.sme.sk/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.